Studium Wiara i Nauka


Kiedy Pierre Simon de Laplace zaprezentował przed Napoleonem swoją teorię powstania układu planetarnego cesarz miał go zapytać: „Gdzie tu jest miejsce dla Boga?” Laplace miał odpowiedzieć „Ta hipoteza nie była mi potrzebna”. Niezależnie od tego, czy zdarzenie to miało faktycznie miejsce, czy zostało domniemane przez współczesnych dobrze odzwierciedla podstawowy problem nowożytności – przekonanie, że w miarę postępu naukowego wiara musi zanikać a Bóg nie jest już potrzebny nawet jkao „hipoteza”. W klasycznie chrześcijańskim ujęciu wiara i nauka nie mogą sobie przeczyć, ponieważ zarówno przyroda (objawienie naturalne) jak i Pismo Święte (objawienie nadprzyrodzone) mają jedno źródło, którym jest Stwórca. Przyroda ujawnia więc piękno, dobroć i mądrość Boga.


Studium „Wiara i nauka” prowadzi do lepszego zrozumienia historii relacji między poznaniem naukowym a teologicznym, a także kompetencji i granic tych dwóch sposobów poznania. W ramach studium będziemy omawiali najważniejsze problemy na styku wiary i nauki, takie jak kreacjonizm i ewolucjonizm, teoria inteligentnego projektu, teistyczny ewolucjonizm, tradycyjne i współczesne interpretacje Księgi Rodzaju, historyczny konflikt geocentryzmu i heliocentryzmu, sprawę Galileusza i wiele innych.


Zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej edycji Studium Wiara i Nauka!


Organizatorem Studium Wiara i Nauka jest Fundacja Prodoteo


Odwiedź naszą stronę internetową
REJESTRACJA
WYKŁADOWCA
PROGRAM STUDIUM
FAQ
OPINIE O STUDIUM

Zapisz się na Studium Wiara i Nauka!

Wybierz...

Najważniejsze informacje:

10.2026-05.2027

6 spotkań online w semestrze


2

semestry


48

Godziny zajęć

Certifikat

dla każdego uczestnika


489 zł

Opłata za cały rok lub 279 za 1 semestr


Rekrutacja TRWA!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Wykładowca:

o. dr. hab. Michał Chaberek OP


Dr hab. Michał Chaberek, jest dominikaninem, teologiem fundamentalnym, dyrektorem Instytutu Steno Wiara i Nauka. Jest autorem m.in. książek „Kościół a ewolucja” (Fronda, 2012), „Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika” (Fronda 2014), „Św. Tomasz z Akwinu a ewolucja” (Derewiecki, 2019). Publikował w Christianitas, Do Rzeczy, Frondzie. Zajmuje się relacją wiary i nauki, teorią inteligentnego projektu, katolickim rozumieniem pochodzenia życia i człowieka oraz filozofią tomistyczną.


Program Studium

SEMESTR zimowy


1. Dwie księgi. Jedna prawda.

2. Wiedza naukowa a wiedza religijna, czyli krótka opowieść o miłości i nienawiści.

3. Powrót hipotezy Boga

4. Galileusz, Darwin i granice nauki.

5. Karol Darwin – teolog czy naukowiec?

6. „Dowody na ewolucję” i odpowiedź krytyków

7. Główne stanowiska w sporze o ewolucję 8. Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika

9. Czy istnienie Boga da się udowodnić?

10. Teologia Johna Templetona

11. Interpretacja Biblii w Kościele na przykładzie Rdz 1-3

12. Pochodzenie człowieka według wiary i nauki


SEMESTR letni

1. Fizyka a metafizyka

2. Biologiczne a metafizyczne pojęcie gatunku

3. Filozoficzne problemy ewolucjonizmu

4. Granice metody naukowej

5. Zagadka pochodzenia życia

6. O starożytności człowieczeństwa

7. Inteligentny projekt – o co chodzi?

8. Interpretacja biblijna: Czy konkordyzm jest martwy?

9. Czy inteligencja może być sztuczna?

10. „Ikony ewolucji”

11. Kreacjonizm młodej Ziemi – czym jest?

12. Ku nowej syntezie wiary i nauki

ZAREJESTRUJ SIĘ

FAQ

Dla kogo przeznaczone jest Studium „Wiara i nauka”?

Studium jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych relacją między wiarą chrześcijańską a nauką. Szczególnie zapraszamy osoby, które chcą lepiej zrozumieć zagadnienia związane z ewolucją, stworzeniem świata, interpretacją Biblii, filozofią nauki oraz współczesnymi debatami dotyczącymi wiary i rozumu.

Czy można zapisać się tylko na jeden semestr?

Tak. Semestr jesienny i wiosenny są niezależnymi cyklami. Można uczestniczyć w jednym z nich lub w obu.

Jaki jest koszt Studium?

  • Jeden semestr: 279 zł

  • Cały cykl (dwa semestry): 489 zł

W jaki sposób odbywają się zajęcia?

Zajęcia odbywają się online co dwa tygodnie, w czwartki o godzinie 19:00. Każde spotkanie obejmuje dwa tematy. Na każdy temat przeznaczonych jest około 60 minut.


Każdy z Uczestników otrzymuje ok. tydzień przed zajęciami link do spotkania platformie MS Teams (nie ma potrzeby instalowania programu, można korzystać przez przeglądarkę).

Czy wykłady będą nagrywane?

Tak, wszystkie wykłady są nagrywane i każdy z uczestników dostaje link do nagrań, które może odsłuchać w późniejszym terminie.

Czy podczas studium będzie możliwość zadawania pytań?

Tak. Studium ma charakter formacyjno-edukacyjny i zachęca uczestników do aktywnego zaangażowania oraz pogłębiania omawianych zagadnień poprzez pytania i dyskusję.

Co o Studium mówią absolwenci?


Serdecznie dziękuję za możliwość uczestnictwa w studium. Szerokie spektrum wiedzy z zakresu teologii, metafizyki i religioznawstwa w oparciu o biblijne stworzenie człowieka, na pewno jeszcze nieraz chętnie powtórzę sobie z nagrań.

Zbigniew, uczestnik Studium w roku 2025/2026

Bardzo dobrze wspominam udział w dwóch semestrach Studium „Nauka i Wiara”, prowadzonego przez o. dr. hab. Michała Chaberka. To, co od początku zrobiło na mnie ogromne wrażenie, to niezwykle szeroki i przekrojowy zakres poruszanych tematów. Studium obejmowało wiele różnych dziedzin wiedzy — od biblistyki, filozofii i teologii, po historię Kościoła, współczesne zarzuty wobec chrześcijaństwa oraz refleksję nad odkryciami naukowymi i tym, jak powinien patrzeć na nie chrześcijanin.


Szczególnie wartościowa była dla mnie bardzo wyczerpująca polemika z darwinowską teorią ewolucji. Temat został przedstawiony z wielu różnych perspektyw, w sposób rzetelny, uporządkowany i skłaniający do myślenia. Często wręcz zaskakiwało mnie, jak wiele kwestii dotyczących teorii ewolucji jest przemilczanych lub przedstawianych jako niepodważalne pewniki, mimo że istnieje wokół nich wiele pytań i dyskusji. W trakcie seminarium wiele zagadnień zostało bardzo jasno wyjaśnionych i osadzonych w szerszym kontekście filozoficznym oraz naukowym.


Bardzo cenię również to, że studium unikało skrajności. Z jednej strony nie było tam fanatycznego literalizmu, który odrzuca wszelką refleksję i sprowadza odpowiedzi wyłącznie do stwierdzenia: „tak mówi Biblia”. Z drugiej strony nie było też liberalnego podejścia, które podporządkowuje interpretację Pisma Świętego każdej zmieniającej się modzie kulturowej czy światopoglądowej. Zamiast tego otrzymaliśmy próbę uczciwego harmonizowania tego, co mówią dojrzałe ustalenia nauki, z tym, co objawia Biblia i tradycja chrześcijańska.


Bardzo ciekawe były również wykłady dotyczące filozofii i teologii — szczególnie pytania o naturę Boga, sposób Jego działania oraz relację między wiarą a rozumem. Całość była prowadzona na wysokim poziomie merytorycznym, ale jednocześnie w sposób przystępny i angażujący.


Serdecznie polecam to studium każdemu, kto chce pogłębić swoją wiedzę, nauczyć się bardziej świadomie patrzeć na współczesne spory wokół wiary i nauki oraz lepiej rozumieć fundamenty chrześcijańskiego światopoglądu.

Michał, uczestnik Studium w roku 2025/2026


Odwiedź naszą stronę internetową

Fundacja Prodoteo

Wybrzeże Gdyńskie 27

01-531 Warszawa

NIP 5223169649

Odwiedź naszą stronę na Facebooku
Odwiedź nasz kanał na YouTube
GetResponse